Ako si vybrať správne váhu jednoručky?

Jednoručky pre mužov aj ženy
Váhy jednoručiek

Väčšina posilňovní ponúka množstvo kardio strojov, uličky s rôznymi strojmi na posilňovanie, závažia, jednoručky, strečingové miestnosti, ktoré pomáhajú členom fitness centra zlepšovať a napĺňať ich individuálne ciele. Pokiaľ ide o fitness vybavenie, neexistuje žiadny „najlepší“ kus. Každý kus vo fitness centre je navrhnutý tak, aby jedinec mohol dosiahnuť konkrétne výsledky. Niektoré fitness pomôcky si mnohí zadovážia aj domov. Jedným z nich sú aj jednoručky, ktoré vo vašom tréningovom pláne majú opodstatnenie a ich používanie prináša množstvo výhod. Výber správnej hmotnosti činky je dôležitý proces, ktorý by sa nemal nepodceniť. Rôzne cvičenia, úroveň zručností a fyzické schopnosti si môžu vyžadovať rôznu váhu jednoručiek. Pamätajte, že je vždy lepšie začať s ľahšou činkou a zvyšovať hmotnosť pomaly a postupne. Príliš ťažké jednoručky môžu spôsobiť zranenie.

Forma a technika

Jednoručky vás dostanú do formy
Technika cvičenia s jednoručkami

Ak ste nikdy nepoužívali činky, je najlepšie začať s nižšími váhami, aby ste sa ich naučili správne držať a naučili sa správnu techniku cvičenia skôr než sa presuniete s ťažšími váhami. Zvoľte si napríklad jednoručku s hmotnosťou 2 kg a vykonajte niekoľko opakovaní jednoduchého cvičenia, napríklad cvik na biceps. Ak ste schopní vykonať tri série po 10-12 opakovaní, vybrali ste si správne. Ak nie, zmeňte hmotnosť jednoručky. Zapisujte si, prípadne veďte si denník, v ktorom si zaznamenáte počet opakovaní každého cvičenia, ktoré ste vykonali, váhu a vaše pocity počas cvičenia, či to bolo príliš ľahké, ťažké. Vždy si vyberte hmotnosť, ktorá je pre vás najvhodnejšia. Počúvajte svoje telo a rozhodnite sa, čo je pre vás v danom okamihu to správne. Nevyberajte si váhu na základe toho, čo zdvíhajú ostatní vo vašom okolí, veku, prípadne na základe pohlavia. Jediný človek, ktorého by ste mali poraziť v zdvíhaní jednoručiek ste vy.

Výkon vs. vytrvalosť

Vaše požiadavky na hmotnosť jednoručky budú závisieť aj od toho, prečo takýto silový tréning zaraďujete do vášho tréningového plánu, a to či činky dvíhate pre zvýšenie sily a vytrvalosti alebo výkonu.  

Objem vs. tónovanie svalov

Hmotnosť jednoručiek závisí aj od ďalšieho cieľa, ktorý si nastavíte – tónovanie svalov alebo naberanie objemu. Muži a ženy, ktorí chcú tónovať svoje svalstvo, si vyberajú jednoručky s nižšou hmotnosťou. Napríklad dve až tri série po 12 opakovaní s použitím 3 kg jednoručky poskytnú dostatočný odpor na zapojenie svalov bez toho, aby došlo k veľkému nárastu svalovej hmoty. Ak ste sa rozhodli nabrať objem, voľte činky s vyššou hmotnosťou. Samozrejme je dôležité prispôsobiť hmotnosť vašim schopnostiam a forme. Ak sa chcete dozvedieť viac o jednoručkách, navštívte stránku https://inlive.sk/