Betónové schody šalovanie ako najlepší spôsob pre výstavbu schodísk

Betonove schody salovanie má svoje zásady
Postup pri betónových schodoch a šalovaní

Rozhodli ste sa postaviť si dom, murovanú chatu, či inú nehnuteľnosť, ktorá bude mať viac než jedno poschodie? V takom prípade je zjavné, že súčasťou stavby bude aj výstavba schodiska. Pokiaľ ste sa rozhodli, že chcete mať nehnuteľnosť postavenú z betónu, najvhodnejším spôsobom, ktorý môže byť pri zhotovení stavby využitý je šalovanie. Betonove schody salovanie je typ výstavby schodísk, pri ktorom je využitá technika známa ako šalovanie, alebo aj debnenie. Ide o osvedčenú techniku, ktorá je v stavebníctve využívaná už naozaj dlhý čas a stala sa veľmi populárnou. 

Čo je to šalovanie betónových schodov?

Betonove schody salovanie krok po kroku
Postup pri šalovaní betónových schodoch

Je to postup výstavby, ktorý je využívaný pri betónových stavbách a ich súčastiach, ktoré sú taktiež vyhotovené z betónu. Využíva sa pri ňom konštrukcia, ktorá sa nazýva debnenie. Táto konštrukcia sa nainštaluje podľa požadovaných kritérií. Následne sa do nej umiestnia kovové vence, ktoré zaistia to, že betón sa po stuhnutí nebude svojvoľne posúvať, ale bude si držať stály, pevný tvar. Ďalej na rad prichádza zaliatie debnenia tekutým betónom, ktorý sa na dostatočne dlhý čas nechá odstáť, aby stuhol. Keď je betón poriadne stuhnutý, môže sa debniaca konštrukcia odstrániť. 

Jednorázové a viacnásobné debnenie

Pri šalovaní betónových schodov je možné použiť dva druhy debniacej konštrukcie. Prvým druhom je ten, ktorý už bol okrajovo spomenutý, a tým je viacnásobné debnenie. Tento druh debnenia funguje tak, že po stuhnutí betónu sa debniaca konštrukcia zo stavby odstráni. Po dokončení jednej výstavby sa môže opätovne použiť pri ďalších, až pokým sa úplne neopotrebuje. Jedna debniaca konštrukcia, ktorá bola vyhotovená na viacnásobné použitie sa je možné použiť od 200 až po 500-krát. Viacnásobné šalovanie betónových schodov sa môže využiť pri takých typoch schodov, ktoré nemajú špecifické, nezvyčajné tvary. Pokiaľ napríklad plánujete výstavbu schodiska, ktoré bude mať originálny tvar, vtedy je na mieste využiť techniku jednorázového šalovania betónových schodov. Pri tejto technike sa používa debniaca konštrukcia, ktorá po stuhnutí betónu zostáva súčasťou stavby, alebo je pri nej využitá konštrukcia z jednorázového materiálu, akým je napríklad kartón. Šalovanie betónových schodov a ďalšie murárske služby si môžete objednať na stránke https://www.mojmurar.sk/.