
Technológia ktorou sa vyrába elektrická energia zo slnečného žiarenia sa nazýva fotovoltika. Fotovoltika sa začala vyvíjať už v 50 rokoch minulého storočia, kedy sa objavili na trhu polovodiče. Polovodiče sú články, ktoré sú schopné premeniť slnečné žiarenie na elektrickú energiu. Postupným znižovaním cien polovodičov sa fotovoltika rozrástla a postupne sa rozvinula medzi viaceré krajiny a to napríklad do Nemecka, Japonska, USA, Španielska a do ďalších krajín v Európe či sveta. Fotovoltika je technológia v oblasti vykurovania, ktorá je bezpečná a dlhodobo spoľahlivá. Vykurovanie pomocou fotovoltiky sa výborne hodí aj do krajín, kde nie je zavedená elektrická sieť.
Fotovoltika na Slovensku
Vykurovanie domácnosti pomocou fotovoltaických systémov je na Slovensku pomerne málo známe. Avšak v posledných rokoch ceny fotovoltaických panelov a ostatných komponentov klesli, čiže domáca výroba elektrickej energie sa stáva dostupnejšia a lacnejšia. Navyše na vybudovanie fotovoltaickej elektrárne sa dá získať štátna dotácia, pri splnení požadovaných kritérií.
Mýty spojené s fotovoltaikou:
- Na Slovensku máme málo slnečného žiarenia – na Slovensku máme dokonca viac slnečného žiarenia ako napríklad v Nemecku, Česku, Belgicku či Veľkej Británii, v ktorých je fotovoltika na plno rozbehnutá
- Fotovoltika spotrebuje viac energie, ako sama vyrobí – cena za výrobu elektrickej energie je podobná spotrebiteľským cenám za energiu a navyše investovanie do fotovoltiky je investíciou do nových ekonomických príležitostí na Slovensku,
- Materiály na výrobu fotovoltaických panelov sú škodlivé pre životné prostredie – ďalší mýtus, pretože fotovoltaické panely sa výborne recyklujú a na ich výrobu sa používa odpad z ťažkých kovov. Navyše fotovoltika sa vyznačuje nízkou produkciou skleníkových plynov.
Jedinou nevýhodou použitia fotovoltiky je časový nesúlad medzi výrobou a spotrebou elektrickej energie. Ide o to, že väčšina domácnosti spotrebuje najviac vody ráno počas rannej hygieny a potom vo večerných hodinách, pričom výroba energie z fotovoltaickej elektrárne je najvyššia v poludňajších hodinách. Pretože v čase obeda dosahuje slnečné žiarenie najvyššiu intenzitu.
Fotovoltaické panely, solárne panely, tepelné čerpadlo, hybridné systémy alebo vykurovanie drevom či peletami sú možnosti ako si v domácnosti zabezpečiť teplo. Teplo je totižto veľmi potrebné na každodenné činnosti vykonávané v interiéri. Aby ste vedeli, ktorý z vykurovacích systémov je pre vás ten najvhodnejší neváhajte sa obrátiť na skutočných odborníkov, ktorých nájdete na internetovej stránke www.viessmann.sk. Spoločnosť Viessmann ponúka kvalitné vykurovacie, chladiarenske a priemyselné systémy a ďalší sortiment.