História hokejovej výstroje – viete, aké hokejky alebo korčule sa používali v minulosti?

Hokejová výstroj a jej súčasti
Rozdelenie hokejovej výstroji

Hokej patrí medzi najobľúbenejšie športy súčasnosti. Má za sebou rozsiahlu históriu, ktorá sa píše už niekoľko storočí. Od svojho počiatku sa hokej vyvinul do veľkých rozmerov a to isté platí aj v prípade hokejovej výstroje, ktorá tvorí neoddeliteľnú súčasť hokejistov. Hokejová výstroj tiež prešla vývojom, čoho výsledkom je to, ako vyzerá dnes. Pozrite sa s nami na to, ako vyzerala výstroj pred niekoľkými rokmi a čo všetko stojí za tým, do akého štádia sa dostala dnes.

Hokejová výstroj a jej vývoj neustále napreduje

Hokejový výstroj sa posúva stále vpred
Vývoj hokejovej výstroje

V súčasnosti sa hokejová výstroj skladá z viacerých častí. Do kategórie tých najdôležitejších určite patrí hokejka, hokejové korčule či helma. Hokejka a hokejové korčule majú na svedomí úspech hráča, vďaka helme je hráč chránený počas celej hry. Prvotné nosenie hokejovej prilby sa datuje do prvej polovice 20. storočia. V tomto období sa nosili prilby, ktoré sa tým dnešným nepodobali ani zďaleka – predstavovali len tenké čiapky vyrobené z kože, ktoré priliehali k hlave. Neskôr si hráči pre lepšiu ochranu nasadzovali dokonca pracovné helmy. Na úplnom počiatku si však hokejisti ako pokrývku na hlavu uväzovali dokonca vreckovky alebo šatky, ktoré ich mali chrániť. Čo sa týka hokejok, v minulosti sa hokejky vyrábali pomerne podobné tým dnešným. Rozdiel bol len v tom, z akého typu dreva bola hokejka zhotovená a v ich tvare. Kedysi mali hokejky čepeľ zahnutú nahor a vyrábali sa z hrabu, čo predstavuje drevo ťažké a tvrdé, ktoré je však charakteristické svojou tvrdosťou. Boli tiež pevné, čo sa odrazilo aj na ich kvalite. Hokejové korčule majú za sebou tiež zaujímavú históriu. Korčule používali už ľudia v staroveku. Tie podobné hokejovým, ktoré sa používajú v súčasnosti boli veľmi podobné terajším krasokorčuliarskym. Netreba tiež zabúdať ani na puk. Dnes sa puky vyrábajú v čiernej farbe, v minulosti to tak však nebolo. Ako prvé puky sa pri hraní hokeja používal napríklad kameň alebo uhlie či dokonca zmrznuté výkaly zvierat. Neskôr sa tiež začali používať puky drevené.

Hokejová výstroj a súčasnosť

V minulosti bolo problematické zohnať určitú časť hokejovej výstroje. Dnes je to veľmi jednoduché, nakoľko na trhu existuje mnoho výrobcov a predajcov tohto sortimentu. Dôležitá je kvalita. Ak aj vás zaujíma hokejová výstroj, navštívte stránku https://www.hokejovekorcule.sk, kde nájdete len kvalitné časti výstroje za prijateľné ceny.