Kotly na drevo sú stále moderné a populárne

Kotly na drevo a ich výhrevnosť
Životnosť kotlov na drevo

Pokiaľ sa chystáte stavať dom, pravdepodobne vás čaká aj rozhodnutie týkajúce sa toho, čím budete doma vykurovať. Možností je hneď niekoľko a urobíte dobre, ak každú z nich zvážite. Dôležité je urobiť si prieskum a zohľadniť všetky faktory. To, čo je výhodné pre jedného, nemusí byť až také výhodné pre druhého. Stále populárnou možnosťou sú kotly na drevo. Aj keď ich mnohí vnímajú ako prežitok, nenechajte sa oklamať. Moderné kotly na tuhé palivo majú nielen skvelý dizajn, ale dokážu fungovať skutočne efektívne. Tak sa poďte spoločne s nami pozrieť na ich výhody. 

Pre aký kotol sa rozhodnúť?

Kotly na drevo kedysi a dnes
Moderné prevedenie kotlov na drevo

V súvislosti s kotlami máme v podstate 3 základné možnosti – plynový, elektrický alebo kotol na drevo. Ako to už býva, ani jeden z nich nie je bezchybný a okrem svojich výhod má aj nejaké nevýhody. Plynový kotol je výhodný, pretože plyn je lacný, čiže prevádzkové náklady sú nízke. Problém však môže byť s obstarávacou cenou. Budete potrebovať plynovú prípojku a samotný kotol, čo môže cenu výrazne navýšiť. Elektrický kotol sa využíva najmä tam, kde nie je zavedený plyn. Samotná elektrina je však o dosť drahšia ako plyn, a tak tu máme ešte tretiu možnosť – kotly na drevo alebo tuhé palivo, kde patria okrem dreva aj brikety, pelety a podobne. Avšak aj medzi kotlami na drevo si môžete vybrať ten, ktorý vám je najbližší a zdá sa vám najvýhodnejší. 

Aké kotly na drevo sú na trhu dostupné?

Hľadáte splyňovací kotol na drevo alebo uprednostníte radšej kotly na drevo, ktoré disponujú zásobníkom? Tie so zásobníkom sú mimoriadne obľúbené. Fungujú tak, že do zásobníka môžete naukladať dobre vysušené drevo a jednoducho môžete odísť z domu alebo ísť spať. Keď sa vrátite domov z práce, vo vašej domácnosti bude príjemné teplo. Mnohí z nás majú zafixované, že kotly na drevo je potrebné obsluhovať skoro každú hodinu prikladaním dreva. Toto už však dnes naozaj nehrozí. Pri kotloch na drevo môže byť jediným problémom to, že potrebujete dostatočne veľký priestor na uloženie dreva. Veľkou výhodou je, že tento typ vykurovania sa radí medzi tie najlacnejšie. Všetko, čo potrebujete vedieť o kotloch na drevo, nájdete na webovej stránke https://vykurovanie24.sk/.