Liečivé slovenské kúpele

Zdraviu prospešné slovenské kúpele

Na území Slovenska sa nachádza približne 1200 prameňov termálnych a minerálnych vôd čo je výborný predpoklad, aby sa slovenské kúpele vyznačovali výbornou kvalitou a liečivou vodou. V našej malej krajine totiž nájdeme viaceré nádherné prírodné  scenérie a stavebné skvosty, ktoré očaria návštevníkov, turistov aj samotných občanov. Medzi skvosty, ktoré vytvoril človek patria napríklad hrady, kostoly, námestia, skanzeny, lyžiarske strediská ale napríklad aj naše spomínané slovenské kúpele. Slovenské kúpele sú vybudované vo viacerých slovenských väčších alebo menších mestách. Nájdeme ich na západnom, strednom ale aj východnom Slovensku. Slovenské kúpele s radosťou navštevujú aj zahraničný turisti a to vďaka ich liečivým účinkom a prijateľnej cene za poskytované služby.

Procedúry v slovenských kúpeľoch

Kúpele na SlovenskuSlovenské kúpele sa vo väčšine prípadov vybudovali na prírodných termálnych prameňoch, ktoré sa vyznačujú liečivými účinkami na ľudský organizmus. Vďaka kúpeľnej liečbe sa dajú zmierniť ochorenia neurologické, tráviaceho systému, močových ciest a obličiek, srdcovo-cievne ochorenia, dýchacích ciest, onkologické, duševné, gynekologické alebo ochorenia pohybového či obehového ústrojenstva. Každý typ ochorenia sa dá liečiť v inom kúpeľnom mieste, ktoré dané procedúry pre pacienta ponúka. Procedúry bývajú stanovené na základe diagnózy a ochorenia pacienta. Vo väčšine kúpeľov je na výber z rôznych typov saunovania, vodoliečby, masáži, elektroliečby či termoliečby. Denný harmonogram a všetky potrebné procedúry na uzdravenie organizmu stanovia zdravotní špecialisti. Na niektoré procedúry majú ľudia nárok aj zo zákona a istú časť výdavkov im vie uhradiť poisťovňa. Aj keď sa síce hovorí, že práca šľachtí, treba si z času na čas oddýchnuť a dopriať svojmu telu zaslúžený oddych, zregenerovanie a liečbu po náročných dňoch.  

Voľno časové aktivity v slovenských kúpeľoch

Slovenské kúpele mysleli tiež na voľno časové aktivity, a v letných mesiacoch sa často v ich okolí konajú rôzne spoločenské akcie, koncerty, premietania filmov pod šírim nebom a podobne. Keďže sa navyše nachádzajú v malebných mestách je v nich mnoho možností aj na cykloturistiku, ľahšiu či náročnejšiu turistiku alebo spoznávanie pamiatok, jaskýň či návštev divadiel.  V zimných mesiacoch si naopak môžete zájsť na pravú lyžovačku v okolitých lyžiarskych strediskách. Samozrejme všetko však záleží od vášho typu ochorenia a potrebného liečenia. Niekedy dobre padne, keď si len tak oddýchnete na lavičke a porozprávate sa s ďalšími pacientmi, alebo kamarátmi z minulého roka.

Na svoje zdravie by mal myslieť každý z nás, a z času na čas si dopriať oddych alebo potrebné liečenie, ak si to telo vyžaduje. Aj kratší pobyt v slovenských kúpeľoch môže naštartovať telo do ďalších dní či mesiacov, v ktorých budete aktívni a spokojní. Zaujímavosti zo sveta vody a vodných bohatstiev prináša internetová stránka www.nasavoda.sk, na ktorej môžete čerpať inšpiráciu na výlety za vodným bohatstvom.