Poťahy na gauč – rozmar alebo nutnosť?

Farebné poťahy na gauč

Obývacia miestnosť je tá časť každej domácnosti, ktorá sa využíva najviac. Trávime v nej dostatok času, ktorý sa spája najmä s oddychom a relaxom, rovnako na tomto mieste tiež trávia čas aj naše návštevy. Mala by preto by udržiavaná a pekná. Interiér obývacej izby by mal byť vybraný skutočne poctivo. Najviac priestoru v obývacej izbe zaberá sedacia súprava. Sedaciu súpravy by sme teda mali vyberať tak, aby nám nielen vhodne oživila celý interiér a príjemne sa na nej oddychovalo, ale mala by nám slúžiť až niekoľko rokov.

Výhody poťahov na gauč

Poťahy na gauč tvoria ochrannú vrstvu sedacích súprav. Zabraňujú, aby nežiadúce vplyvy okolia prenikli hlbšie do jadra sedacej súpravy. Poťahový materiál tiež tvorí celkový vzhľad sedacej súpravy. Poťahy na gauč by ste si teda mali vyberať tak, aby vášmu gauču slúžili niekoľko rokov. Pri výbere poťahu na gauč treba zohľadniť viacero parametrov – aký je odporúčaný spôsob ich údržby, či máte malé deti alebo domácich miláčikov, či budete sedaciu súpravu využívať v interiéri alebo v exteriéri a ako často ju budete skutočne používať. Materiál a farba predstavujú tiež parametre, ktoré by ste mali pred ich samotným výberom zohľadniť.

poťahy na gauč

Ako si správne vybrať poťahy na gauč?

V prvom rade si odpovedzte na otázku, v akej ste situácii. Máte domáce zvieratko, ktoré môže svojimi pazúrikmi poťah poškodiť? Máte malé dieťa, ktorému sa občas podarí dať sedačke zabrať a zašpiniť ju? Ak ste slobodný človek či starší rodinný pár, do vášho interiéru sa hodia napríklad kožené sedačky, ktoré majú oproti ostatným dlhšiu životnosť. Ak sa budete o takúto sedačku správne starať, vydrží vám dokonca viac než 10 rokov. Ak máte domáce zvieratko alebo malé dieťa, takéto sedačky rozhodne neodporúčame. Zvoľte radšej taký materiál, ktorý je ľahko čistiteľný. Ak sa náhodou stane malá nehoda, pri ktorej dôjde k zašpineniu vašej sedačky, malo by byť pomerne jednoduché škvrny odstrániť.

Ako správne poťahy na gauč ošetrovať?

Pravidelná údržba poťahovej látky zabezpečí dlhotrvácnosť a svieži vzhľad vašej sedačky až na niekoľko rokov. Každý typ poťahu je špecifický a platia iné pravidlá pri jeho ošetrovaní. Tieto informácie by vám mal poskytnúť každý predajca či už na osobné vyžiadanie, alebo prostredníctvom príbalového letáku. Pri kožených sedačkách sa odporúča ich impregnácia minimálne 2x za rok. Látkové, ale aj kožené sedačky je potrebné ošetrovať vlhkými handričkami vždy, keď si to situácia vyžaduje. Na sedačky tiež sadá prach, preto je potrebné ich minimálne jeden krát za mesiac povysávať s použitím nadstavca na čalúnenie.