Pravidlá prestierania sviatočného stolu

Modré prestieranie na stôl
Variácie prestierania na stôl

Niektoré špeciálne situácie dokážeme spraviť ešte výnimočnejšie pomocou vlastnej zásluhy. Stretnutie rodiny alebo blízkych priateľov do kategórie výnimočných udalostí rozhodne patria. Avšak nielen pokrmy, ale aj také drobnosti, akými je napríklad prestieranie na stôl dokážu tieto okamihy spraviť nevšednými. Prestrieť stôl správne a pritom s vkusom je skutočne jednoduché. Nenechajte nič na náhodu a vyčarte dokonalú atmosféru vašich stretnutí so správnym prestieraním. Zladiť všetko do poslednej bodky je náročné najmä čo sa týka farieb. V prvom rade by sa malo páčiť vám. Môže sa však stať, že to, čo na vás pôsobí pozitívne nemusia vnímať tak aj vaši najbližší.

Prestieranie na stôl a kombinovanie farieb

Prestieranie na stôl a ďalšie dekorácie
Prestieranie na stole dotvorí atmosféru

Ak sa chcete vyhnúť nesprávnej kombinácii farieb, uplatnite niekoľko zásad, ktoré sa v praxi osvedčili. Na špeciálnych príležitostiach, akými sú napríklad svadby, oslavy jubileí či iné rodinné a spoločenské stretnutia platí, že základnou farbou je biela, ktorú dokonale zladíte iným, výrazným odtieňom. Medzi  najpoužívanejšie farby patrí červená, zlatá, fialová, bledoružová, cyklaménová alebo tmavší odtieň striebornej. Nič nepokazíte ani tmavomodrou. Základom sú obrusy, ktoré môžete nechať v bielej farbe. Ak si chcete byť istí svojou dekoráciou, ostatné drobnosti, akými sú napríklad obrúsky či iná výzdoba, zlaďte s niektorou zo spomínaných farieb – osviežite tým daný priestor. Rozhodne nekombinujte dve výrazne farby dokopy. To isté platí aj v prípade štýlov – snažte sa stále držať štýlu, aký ste si vybrali hneď na začiatku. Nikde však nie je napísané, že nemôžete kombinovať bielu a dve farby. Ak táto kombinácia sa vášmu oku páči, tak prečo to nevyskúšať? Odporúča sa však skombinovať výraznú farbu s menej výraznou, avšak len v tej istej farbe – touto kombináciou vznikne dokonalý kontrast.

Prestieranie na stôl a dekorovanie

Na sviatočnom stole určite okrem samotných pokrmov nebudú chýbať ani príbory alebo poháre. Nezabudnite však ani na to, že príbor musí byť dokonale vyleštený a poháre nesmú mať škvrny. Súčasťou stolovania sú aj papierové obrúsky, ktoré môžete vybrať vo výraznej farbe. Avšak pozor, mali by ladiť s farbou, ktorú ste si na dekorovanie vybrali. Priestor osviežia aj vázy, pri ktorých tiež môžete zvoliť výraznejšie farby alebo tvary. Aj okolitá výzdoba by mala byť v jednotnej farbe.

Záleží vám na to, aké prestieranie v domácnosti budete mať? Navštívte stránku https://www.tvojeharmony.sk/ kde nájdete zaujímavé typy, ako spraviť vaše stolovanie ešte netradičnejším.