Reflexné vesty majú oveľa väčší význam, ako ste si doteraz mysleli

Žlté reflexné vesty
Bezpečnosť v reflexných vestách

Nosenie bezpečnostných ochranných prvkov sa dnes stavia do pozornosti práve kvôli neustálemu zvyšovaniu rizika pri práci. Predstavte si napríklad takých cestárov, ktorí pracujú v bezprostrednej blízkosti chaotickej cestnej premávky. Keby na sebe nemali reflexné vesty, bundy či iné reflexné prvky, boli by pre vodičov ťažko viditeľní najmä v tme a zlom počasí. V takom prípade by mohli ľahko dôjsť ku zraneniu. Nosenie reflexných prvkov je častokrát nariadené zákonom či vnútornými zásadami bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci v konkrétnej firme. Dnes sa bližšie pozrieme na reflexné vesty, ktoré využívajú mnohí z nás nielen pri práci, ale aj v súkromí.

Reflexné vesty a ich nosenie počas výkonu práce a v bežný deň

Reflexné vesty na stavbách
Pracovník v reflexnej veste

Ako sme už vyššie spomínali, reflexné vesty či iné reflexné prvky sú neodmysliteľnou súčasťou niektorých povolaní. Musia ich nosiť cestári, policajti, pokiaľ sa pohybujú na nebezpečných úsekoch, hasiči, vodiči nákladných vozidiel a podobne. Možno sa pýtate, či je nosenie reflexného oblečenia v tomto prípade naozaj nutné. Jeho nosenie je predpísané v smerniciach a veľmi ľahko sa môže stať, že pokiaľ by došlo k úrazu a konkrétna osoba by na sebe nemala reflexné oblečenie, tento úraz by nemusel byť uznaný ako pracovný. Preto naozaj dbajte na to, aby boli reflexné vesty vašou povinnou výbavou vtedy, ak to smernice vo vašej firme predpisujú.

Ako vybrať tie správne reflexné vesty?

Možno ste už niekedy kupovali reflexné vesty a pri výbere ste zostali trochu prekvapený. Máte totiž na výber z viacerých druhov a farieb. Naša legislatíva a normy predpisujú reflexné vesty v dvoch základných farbách. Je to oranžová a žltá. Na Slovensku je prakticky jedno, pre ktorú z nich sa rozhodnete, pretože povolené sú obe farby. Či už ste vodič, cyklista alebo chodec pohybujúci sa po okraji vozovky či na iných nebezpečných úsekoch v tesnej blízkosti cestnej premávky, dbajte na to, aby ste mali reflexné vesty vždy poruke. Ak ste cyklista či chodec, uvedomte si, že bez reflexnej vesty nemusíte byť pre vodičov dobre viditeľný. Pokiaľ cestujete do zahraničia, zistite si, aká farba reflexného oblečenia je tam povolená. V niektorých krajinách je totiž povolená iba jedna farba.

Reflexné vesty pre každého a za najlepšie ceny nájdete na stránke https://www.dualbp.eu/.