Solárne panely – moderná energia zo slnka

Solarne panely na rodinné domy
Energia zo solárnych panelov

Nie je žiadnou novinkou, že naša planéta pomaly stráca svoje bohatstvo a funkčnosť. Práve z tohto dôvodu dochádza k snahám preorientovať svoju pozornosť z vyčerpateľných zdrojov energie na tie nevyčerpateľné a využiť ich potenciál. Jednou z takýchto energií je energia zo slnka. Solarne panely určite veľmi dobre poznáte. Hovorí sa o nich už niekoľko rokov, no iba málokto vie, ako presne fungujú a aké sú účinné. Poďte sa spoločne s nami pozrieť, prečo sa oplatí mať ich doma a koľko vás to bude stáť. 

Na čo sa u nás využíva solárna energia?

Solarne panely pre náročných
Využitie energie so solárnymi panelmi

Na úvod je potrebné podotknúť, že solárne panely v žiadnom prípade nedokážu pokryť celú ročnú spotrebu energie v jednej domácnosti. Slnečné žiarenie je možné využiť na výrobu tepla alebo ju využívame na premenu na elektrickú energiu. V našich podmienkach sa solárne panely zväčša využívajú v domácnostiach s nízkoteplotným vykurovacím systémom, to znamená v domácnostiach s podlahovým kúrením a podobne. Ďalej sa využívajú na ohrev vody napríklad v bazéne počas letných mesiacov. Účinnosť solárnych kolektorov nie je až taká vysoká, ako sa zdá, no nie je ani zanedbateľná. Dokážu pokryť približne 60 až 70% priemernej ročnej spotreby teplej vody v jednej domácnosti. Tu platí, že počiatočné náklady sú o niečo vyššie. Solárne panely je možné umiestniť na strechu, kde nezaberajú miesto, alebo na záhradu. Počiatočná investícia sa vám dokáže vrátiť za niekoľko rokov, čo je naozaj skvelé. Životnosť solárnych panelov pri najnovších technológiách výroby presahuje 20 rokov. 

Čo ďalšie by ste mali vedieť o solárnych paneloch?

Solárne systémy je možné rozdeliť na aktívne a pasívne. Pri aktívnych sa využívajú rôzne elektrické zariadenia, ktorých úlohou je premena solárneho žiarenia na inú energiu, ktorú môžeme ďalej využiť v domácnosti. Pasívne solárne systémy energiu zo slnka zbierajú a ďalej posúvajú bez toho, aby bolo pri nich využité nejaké ďalšie zariadenie. Výhodou solárnych panelov je to, že môžeme mať energiu aj tam, kde bežné zdroje absentujú. Mnohí ich volia ako alternatívu napríklad na chatu. Ide o skvelý spôsob, ako šetrne pristupovať k prírode a zároveň si zabezpečiť komfort vo vlastnej domácnosti. Viac sa o solárnych paneloch dočítate na webovej stránke https://www.viessmann.sk/.