Vplyv tenisového trénera na hráča

Kôš s loptičkami

Tenisový tréner predstavuje neoddeliteľnú súčasť profesionálnych tenistov. Mať za sebou skúseného trénera, vďaka ktorému hráč podáva výborné výkony, je skutočne na nezaplatenie najmä vtedy, ak má tenista predpoklady stať sa svetovým hráčom. Tenisový tréner Bratislava plní viacero funkcií – predstavuje pre hráča oporu, radí mu, navrhuje stratégie a taktiky, avšak dbá aj na to, aby bol hráč v čo najlepšej kondícií. Na kondíciu má vplyv jednak množstvo tréningov, ale aj výživa.

Výkon, aký tenista podá je závislý aj na správnej výžive

Koordinácia s raketou a loptičkouÚlohou tenisového trénera je vysvetliť svojmu zverencovi aj to, prečo je dôležité prijímať len kvalitnú stravu. Rovnako tiež hráča učí, z čoho by mal byť optimálny jedálniček, ktorý bude bohatý na vitamíny a minerály, zložený. Medzi zdroje energií patria tuky, cukry, bielkoviny, vitamíny, minerály a stopové prvky, vláknina a voda. Strava tenistu by mala byť vyvážená. Zdroj vlákniny predstavuje zelenina a ovocie, ktoré tiež dodávajú telu zdravé cukry, vďaka čomu hráč získava aj energiu. Tuky možno prijať napríklad z orechov. Medzi najlepší zdroj bielkovín patria živočíšne bielkoviny (mäso a ryby) a rastlinné bielkoviny (napríklad obilniny). Dostatočné množstvo vlákniny športovec získa konzumáciou zeleniny alebo strukovín (hrach či fazuľa). Aktívny športovec by mal tieto zdroje dopĺňať aj pomocou komplexných výživových doplnkov, ktoré sa zameriavajú na doplnenie chýbajúcich minerálov a vitamínov.

Dodržiavanie pitného režimu je veľmi dôležité

Vyvážená strava, bohatá na minerálne látky a vitamíny je „hnacím motorom“ pre každého športovca. Strava a športový výkon spolu úzko súvisia. Okrem stravy je pre športovca dôležitý aj pitný režim. Vhodná strava by mala byť doplnená optimálnym množstvom tekutín. Množstvo, ktoré by mal hráč počas dňa prijať je individuálne – závisí od viacerých faktorov, pričom najväčší vplyv na príjem tekutín má množstvo a druh pohybovej aktivity, ktorú športovec počas dňa vykonáva. Ak má hráč regeneračný deň, príjem tekutín sa pohybuje medzi 2-3 litrami vody za deň. Ak hráč trénuje dvojfázovo, optimálny množstvom je často krát až 5 litrov.

Tenisový tréner dohliada na správnu výživu a pitný režim hráča

Na prvom mieste v prípade každého trénera tenisu je zdravotný stav jeho zverenca. Preto dbá nielen na zlepšovanie jeho zručností, ale aj na to, aby bol v poriadku po zdravotnej stránke. Hráčovi radí, ako by sa mal stravovať v prípade, ak sa chce udržať v čo najlepšej kondícií. Ak vás zaujíma problematika tenisu a optimálnej výživy, navštvíte stránku www.tenis-trener.sk, kde sa získate cenné rady a odporúčania.