Vše, co potřebujete vědět o bolesti kloubů

Silná bolest ramenního kloubu

Bolest kloubů v současnosti trápí velké množství populace a skutečně právem se označuje také jako jedno z nejrozšířenějších onemocnění 21. století. Co je však výrazne alarmující, počet postižených, jejichž začne bolest kloubů trápit roste z roka na rok závratnou rychlostí. I když ji mnozí pociťují, nevědí, co mají dělat a o jakou bolest se může jednat. Být dostatečně informovaným je skutečně důležité. Informace v mnoha případech dokáží zmírnit toto onemocnění a slouží i jako určitá forma prevence.

Základní informace o bolesti kloubů


Hned na začátku je třeba zmínit, že bolest kloubů trápí mnohem častěji ženy než muže. V rámci Evropy je onemocněním pohybového aparátu postižena přibližně ¼ obyvatelstva. Stejné procento trápí i českou populaci. Pokud bychom si spočítali všechny klouby, které se nacházejí v lidském těle, napočítali bychom jich přibližně 230. Co se týče kostních spojení, těch je v lidském těle přes 300. Pokud bychom si porovnali bolest kloubů mezi muži a ženami, zjistili by jsme, že ženy vyhrávají 2:1. Bolest kloubu celého telaMezi lidmi staršími více než 65 let trpí bolestmi kloubů každý druhý člověk. V rozmezí mezi sedmdesáti až osmdesáti lety lidského života bolest kloubů trápí až 9 lidí z 10. Mezi nejčastější onemocnění pohybového aparátu se řadí artróza, která představuje degenerativní onemocnění progresivního charakteru. Artróza vzniká tehdy, pokud kloubní chrupavka nefunguje tak, jak má. Kloubní chrupavka přitom běžně zasahuje do kostí, či dokonce až do svalů. Mezi základní příznaky patří ranní ztuhlost, pukání v kloubech při jakémkoliv pohybu, otok či zánět v okolí kloubu. Existují dva léčebné postupy, pomocí kterých se zamezuje tomuto onemocnění – farmakologická a nefarmakologická léčba. Nefarmakologická patří mezi dlouhodobější a očekává se, že postižený bude s doktorem skutečně spolupracovat. Zahrnuje například změnu životního stylu, redukci tělesné váhy, akupunkturu či fyzikální léčbu. Farmakologická je zase taková, která se léčí pomocí rozličných léčiv a přípravků. Může se jednat například o krémy či gely nebo o léčbu pomocí analgetik. Mezi moderní léčbu artrózy se řadí také léčba pomocí kyseliny hyaluronové.

Jakými dalšími způsoby lze bolest kloubů zamezit?


Dalším typem léčby artrózy je metoda Synvisc a Synvisc-one, kdy se jedná o léčbu pomocí kyseliny hyaluronové. Posledním stádiem, které má bolesti kloubů pomoci je chirurgická léčba artrózy. Jedná se například o transplantaci chrupavky či náhrad kyčelního kloubu. Pokud i vás trápí potíže s koleny a chtěli byste se o nich dozvědět více, navštivte www.mluvmeokloubech.cz, kde najdete velké množství cenných informací.