Vykurovanie domácností pomocou dreva

drevené polienka horia najlepšie

Vo vyhriatej miestnosti sa každému z nás lepšie trávi svoj voľný čas. Vykurovanie je teda nevyhnutnou súčasťou každého rodinného alebo bytového domu v chladných zimných ale aj prechodných obdobiach. Vykurovacie obdobie u nás na Slovensku zväčša začína v polke Novembra a končí sa približne v polovici Marca. Zimy však nebývajú už také tuhé ako v minulosti, ale z času na čas vedia naše radiátory, pece či tepelné čerpadlá poriadne potrápiť.

Základný spôsob vykurovania

Medzi základný a klasický spôsob vykurovania domácností patrí vykurovanie pomocou dreva či drevených peliet. Drevo bolo odjakživa základom pre tvorbu ohňa a používalo sa nielen na ohrev ale aj na prípravu jedál. Oheň tiež odlákal neočakávaných hostí či divé zvieratá. Oheň skrátka zohral v živote človeka dôležitú úlohu. Jeho tepelné účinky sa používajú až dodnes. Vykurovanie pomocou dreva sa vo väčšej miere používa na dedinách alebo na odľahlejších miestach. Vďaka drevu sa v domácností dosiahne príjemné teplo, ktoré zabezpečí útulný domov. Navyše vykurovanie pomocou dreva má aj estetický efekt, keď sa kúri v presklenom krbe. Krb vyvolá pocit harmónie v každom príbytku a miestnosť dokonale vykúri. Nevýhody, ktoré súvisia s vykurovaním pomocou dreva sú také, že v miestnosti dochádza k neporiadku z odštiepeného dreva a tiež to nie je prospešné k životnému prostrediu. Tento spôsob vykurovania má teda viacero výhod ale aj niekoľko nevýhod.

Alternatívne spôsoby vykurovania

Drevo vhodné do krbu aj do peceOkrem klasického spôsobu na zahriatie sa v domácností existujú aj viaceré alternatívne spôsoby vykurovania. Alternatívne spôsoby vykurovania získavajú energiu na produkciu tepla či na ohrev vody z obnoviteľných zdrojov energie. Takéto obnoviteľné zdroje energie sú slnko, zem, vietor či voda. Na zabezpečenie tepla či teplej vody vo vašom dome sa teda používa tepelné čerpadlo, veterné turbíny, solárne panely, fotovoltika alebo kotly na biomasu. Tieto spôsoby vykurovania bývajú dotované aj zo štátneho rozpočtu na podporu obnoviteľných zdrojov energie. S týmito spôsobmi vykurovania však docielite, že vaša domácnosť bude šetrná k životnému prostrediu a navyše o krok popredu pred klasickými spôsobmi vykurovania. Keďže vykurovanie domácností výrazne zaťažuje domáci rozpočet treba sa o všetkých pre a proti porozprávať s odborníkom na danú problematiku.  Na internetovej stránke www.vykurovanie24.sk nájdete odborné rady a dôležité kontakty. Navyše táto spoločnosť ponúka špičkovú techniku na vykurovanie od spoločnosti Viesmann, ktorá sa zaraďuje medzi lídrov v priemyselných, vykurovacích a chladiarenských systémoch na svete.