Každomesačné výdavky ovplyvňuje zásadným spôsobom vykurovanie domu

Lacné vykurovanie domu
Náklady spojené s vykurovaním domu

Vzhľadom k tomu, že Slovenská republika leží v podnebnom pásme, ktoré znamená zásadné striedanie teplôt naprieč ročnými obdobiami, je potrebné tomu prispôsobiť aj život a bývanie ľudí. Kým počas letných mesiacov si môžete obliecť tričká a šaty, zimné mesiace vás nútia vytiahnuť teplé kabáty a vysoké čižmy. Vplyv odlišných teplôt sa odráža nielen na oblečení ľudí, ale aj na materiáloch a stavebných postupoch, ktoré sú použité pri výstavbe nehnuteľnosti. Pri zariaďovaní domu si budúci majitelia musia dobre premyslieť a zvážiť formu ako budú zabezpečovať vykurovanie domu. Existuje viacero spôsobov pričom sa líšia počiatočnou investíciou, jednoduchosťou ovládania, fyzickou námahou ako aj záťažou životného prostredia.

Pri kúrení pevným palivom je potrebné sledovať úroveň zásob

Ekologické vykurovanie domu
Metódy vykurovania domu

Najbežnejšou formou vykurovania domu bolo v minulosti kúrenie pomocou dreva, uhlia a koksu. V nehnuteľnostiach neboli zabezpečené rozvody a preto sa piecky nachádzali takmer v každej izbe a bolo nutné do nich pravidelne prikladať. V súčasnosti sa tento spôsob využíva už menej, ale stále má svojich priaznivcov a spôsob vykurovania domov pomocou pevného paliva získal inú podobu. Vďaka rozvodom radiátorov je možné mať iba jeden centrálny kotol, ktorý je väčšinou umiestnený v pivničných priestoroch a doňho pravidelne prikladať tuhé palivo. Následne je kotlom ohrievaná voda, ktorá je systémom radiátorov rozvádzaná do celého domu a tým zabezpečuje rovnomerne vykurovanie vo všetkých izbách. V súčasnosti sa z tuhého paliva používa už len drevo a nové podoby predstavujú brikety, alebo peletky. Spôsob vykurovania domu prostredníctvom pevných palív je stále finančné najviac prijateľný, aj keď má aj svoje negatívne stránky. Ľudí väčšinou odrádza nutnosť pravidelného prikladanie paliva do kotla a s tým spojená fyzická námaha. Je potrebné sledovať stav zásob a v prípade ich poklesu objednať novú dodávku paliva. Veľmi obľúbenou formou vykurovania domu je kombinácia krbu a plynového kotla či podlahového kúrenia. Tieto spôsoby sú síce finančne náročnejšie, ale vyžadujú minimálnu obsluhu a dodávka zdroja energie je zabezpečená neustále. Doplnkový krb, ktorý si umiestnite v obývacej miestnosti je skvelým spôsobom ako docieliť príjemnú izbovú teplotu už počas prechodných období.

Vykurujte efektívne

Existuje viacero spôsobov vykurovania domu no vzhľadom k tomu, že je potrebné upravovať teplotu priestoru takmer pol roka je rozvážne zvoliť najvhodnejší spôsob pre vašu nehnuteľnosť. Ak ste v procese rozhodovania a chcete sa poradiť s odborníkmi v tejto oblasti, odporúčame vám navštíviť internetovú stránku https://vykurovanie24.sk/.