Vynikajúce a zdravé recepty zo zeleniny

Zelenina a ovocie

Zelenina akéhokoľvek druhu je výborný a plnohodnotný produkt prírody. Zelenina je v potrave človeka bohatý zdroj rôznych minerálov, vitamínov a tiež nevyhnutnej vlákniny. Zelenina by teda nemala chýbať v žiadnom zdravom a vyváženom jedálničku, pretože priaznivo pôsobí na naše telo. Zdravé recepty pripravené zo zeleniny navyše zaberú omnoho menej času, ako príprava mäsových pokrmov. Zelenina je totiž uvarená za pár minút a chutí naozaj skvele v akejkoľvek kombinácii. Zeleninová príloha sa pre vyznávačov zdravého životného štýlu stáva čoraz obľúbenejšia k mäsu a dokonca je uprednostňovaná pred klasickou ryžou alebo cestovinami.  Receptov ako si chutne pripraviť a zdravo pripraviť zeleninové pokrmy je na internete či v kuchárskych knihách neúrekom.

Aké druhy zeleniny nájdeme v regáloch obchodov?

Pestovanie zeleniny je individuálne a každej zelenine na jej rast vyhovuje iná teplota či ročné obdobie. Na Slovensku sa medzi tradičnú zeleninu zaraďuje napríklad kapusta, mrkva, cibuľa, kaleráb či zemiaky. Avšak do popredia sa dostáva aj netradičná zelenina akou je napríklad mangold, rukola alebo portulaka. Zelenina sa dá teda rozdeliť na viacero druhov a to napríklad:

–          Listová zelenina – šalát, špenát, kel či kapusta,

–          Plodová zelenina – paradajka, paprika, uhorka, patizón alebo tekvica,

–          Hlúbová zelenina – kaleráb, brokolica či karfiol,

–          Cibuľová zelenina – pažítka, pór, cibuľa a cesnak,

–          Koreňová zelenina – reďkovka, mrkva, cvikla, chren či petržlen,

–          Strukoviny – šošovica, sója, fazuľa alebo hrach.

Na výber je z viacerých druhov zeleniny a na svoje si príde naozaj každý. Niekto môže mať napríklad najviac v obľube mrkvu inému však viac chutí brokolica. Z jednotlivých druhov zeleniny sa však zaručene dajú pripraviť zdravé jedlá plné vitamínov, vlákniny a minerálov.  

Zdravé raňajky, obed či večera

Zeleninový špízZo zeleniny sa dajú pripraviť rôzne zdravé zeleninové šaláty, hlavné jedlá alebo polievky. Do zeleninového šalátu si nakrájate vašu obľúbenú zeleninu, pokvapkáte olivovým olejom a dochutíte rôznymi bylinkami a výborný obed či večera je na stole. Ako hlavné jedlo to môže byť napríklad zapekaná brokolica s karfiolom a syrom alebo mrkvovo-cuketové placky. Výborne tiež chutí jarná zeleninová polievka, ktorá bude balzamom pre telo. Na raňajky sa zo zeleniny dá pripraviť výborná príloha k vajíčkam alebo v kombinácii s ovocím si ľahko pripravíte obľúbené smoothie.

Ak hľadáte inšpiráciu na zdravé recepty, ktoré si jednoducho pripravíte navštívte stránku www.zdravopostudentsky.sk kde sa dozviete viac.